Utsira

with Brak komentarzy

Leżąca na otwartym morzu, kilka mil na zachód od Haugesund, Utsira, nie jest często odwiedzana przez żeglarzy, którzy raczej wybierają trasy bliżej lądu. Ma ona jednak szczególny charakter, który sprawia, że warto się tu zatrzymać.

Informacje nautyczne

Wyspa posiada dwa porty – północny (Nordvikvågen) i południowy (Sørevågen)- wybór jednego z nich powinien zależeć od aktualnej prognozy pogody ze względu na ich częściowe odsłonięcie. Głębokości wewnątrz portów są dobre, jednak przy podejściu należy uważać na podwodne skały. Płynąc od strony Stavanger trzeba zwrócić uwagę na leżące w połowie drogi od Karmøy wysepki Ferkingstad, niewiele wynurzające się z wody. Po drodze napotkamy też eksperymentalną, samotną turbinę wiatrową Hywind. Cumując należy zwrócić uwagę by nie zająć miejsca zarezerwowanego dla promu.Informacje praktyczne

Na wyspie mieszka około dwustu stałych mieszkańców, którzy tworzą najmniejszą w Norwegii samodzielną gminę, przez co jest tu też szkoła i wszelkie wymagane urzędy. Część mieszkańców trudni się rybołówstwem, inni korzystają z połączenia promowego z Haugesund by dotrzeć do swoich miejsc pracy. Wokół wyspy wytyczony jest szlak turystyczny, przy którym napotkać można ciekawe stanowiska archeologiczne. Szczególnie zajmujący jest widok ze wzgórza, na którym stoi latarnia morska.
Ze względu na swoje położenie Utsira jest miejscem odpoczynku ptaków wędrujących, co z kolei przyciąga liczną rzeszę ornitologów i amatorów polowań z aparatem i teleobiektywem.
Stacja paliwowa znajduje się w porcie północnym.


Utsira, Rogaland, 5547, NO

Galeria