Transport z lotniska

with Brak komentarzy

Zdarzyło się wam poczuć zagubionym po wyjściu z terminalu? Jak wydostać się z lotniska? Jakiego środka transportu użyć? Ile to będzie kosztować?
O tych rozterkach świetnie wiedzą kłębiący się przy lotniskach taksówkarze, którzy chętnie dowiozą was w każde miejsce. Warto jednak pomyśleć o innych opcjach. Poniżej o tych opcjach w Oslo, Bergen, Trondheim i Stavanger.

Oslo

Przylatując do Oslo najczęściej ląduje się na lotnisku Gardermoen, które jest położone ok. 50 km na północ od centrum. Innym lotniskiem jest Sandefjord-Torp, z którego korzystają tanie linie lotnicze, skąd do centrum Oslo jest ok. 100 km w kierunku północnym.

Z Gardermoen do centrum najszybciej, bo w 20 minut, można dostać się pociągiem Flytoget. Będzie to też najbardziej kosztowna opcja, gdyż za przejazd zapłacić trzeba 180 koron. Pociągi w drodze do Oslo zatrzymują się na stacji Lillestrøm, a po minięciu stacji centralnych (Oslo S i Nationaltheatret) część z nich kontynuuje trasę aż do Drammen, przez Skøyen, Lysaker, Stabekk, Sandvika i Asker. Flytoget odjeżdża z dedykowanego peronu na stacji przy hali przylotów.
Bilety można zakupić w automatach biletowych na każdej ze stacji, lub korzystając z aplikacji Flytog.

Do zakupu biletu można też użyć bezpośrednio karty kredytowej.  Wsiadając na lotnisku należy przesunąć kartę przez czytnik przy bramkach na peron i na ekranie wybrać docelową stację. Jadąc w kierunku odwrotnym, kartę należy przed wejściem do pociągu przesunąć przez specjalny czytnik znajdujący się przy peronach, a po dotarciu na lotnisko zrobić to samo przy bramkach wyjściowych z peronu.

YouTube: please specify correct url

Drugą z możliwości jest pociąg kolei norweskich NSB. Podróż do centrum Oslo zajmie 23 minuty i kosztować będzie 93 korony. Bilety można kupić w automatach biletowych lub korzystając z aplikacji NSB dla smartfonów. Stacją docelową może być dowolna ze stacji obsługiwanych przez NSB.

Podróż autobusem może być dogodniejsza ze względu na większy wybór przystanków docelowych, ale zajmie więcej czasu. Z lotniska odjeżdża 6 różnych linii autobusowych Flybussen. Cena biletu do centrum Oslo to 150 koron.
https://www.flybussen.no/ruter/oslo

Z lotniska Sandefjord-Torp najłatwiej do Oslo, lub w drugą stronę do Skien, dostać się pociągiem NSB. Z lotniska na stację kolejową kursują darmowe autobusy, które można znaleźć przed terminalem. Pociąg do Oslo jedzie półtorej godziny i kosztuje 273 korony.
Inną opcją jest autobus Torp-ekspressen, który jedzie do centrum Oslo przez Drammen, Asker, Høvik, Lysaker i Sjølyst. Podróż autobusem zajmuje godzinę i 45 minut, a cena to około 220 koron. Rozkład jazdy dopasowany jest do godzin przylotów.

http://torpekspressen.no/index.php/torp_eng/bestilling/sok/eng-GB

Bergen

Lotnisko w Bergen znajduje się we Flesland, 15 kilometrów na południe od miasta. Do centrum najłatwiej dostać się autobusem Flybuss co zajmie około pół godziny i kosztować będzie 100 koron. Taniej jest skorzystać z komunikacji miejskiej Do centrum można dojechać tramwajem spod terminalu Birkelandsskiftet, a dalej pojechać tramwajem. Do czasu otwarcia nowej hali, do przystanku trzeba przejść Ok 150 metrów. Cała podróż zajmie około godziny. Najtańszy bilet kupiony za pomocą aplikacji Skyss Billett to 31 koron, kupiony u kierowcy już 60 koron.

Trondheim

Lotnisko Værnes oddalone jest o 30 kilometrów na wschód od Trondheim. Podróż pociągiem zajmuje około 40 minut, a autobusem 50 minut. Za stacji kolejowej znajdującej się tuż przy terminalu odjeżdżają regularne pociągi kolei norweskich NSB. Podróż do stacji Trondheim S kosztuje 82 korony.

Do centrum można dojechać też autobusem Flybuss oraz Værnes-ekspressen. W obu przypadkach bilet kosztuje około 150 koron. Pociągi odjeżdżają co około pół godziny, natomiast autobusy nieco częściej.

Stavanger

Lotnisko znajduje się w Sola, skąd do centrum Stavanger jest około 15 kilometrów. Trasę tę za około 130 koron można pokonać autobusem Flybuss. Inna linia Flybuss jedzie do położonego nieopodal Sandnes.
Na lotnisko kursuje też autobus miejski nr 42, którym można dojechać do Tananger lub Sandnes. Odjazdy w obu kierunkach odbywają się z tego samego przystanku. W Tananger można przesiąść się na linię nr 2 by dojechać do centrum Stavanger.

Jak dolecieć do Norwegii

O tym jak dolecieć tanio do różnych miast w Norwegii przeczytacie tutaj: tanie loty do Norwegii.


Galeria