Tananger

with Brak komentarzy
   

Tananger jest bezpiecznym i łatwo dostępnym portem, dobrze skomunikowanym z leżącym niedaleko Stavanger, jak i pobliskim lotniskiem. Miejsce to od wieków było centrum połowu homarów, które dziś można zamówić w restauracji hotelu Hummeren. Preferujący samodzielne gotowanie, świeże owoce morza i ryby mogą kupić prosto z kutra. Dogodne położenie sprawiły, że okolica stała się bazą wielu firm obsługujących przemysł naftowy, a w zatoce powstała baza przeładunkowa, port kontenerowy oraz terminal promowy obsługujący linię Bergen­-Stavanger­-Hirtshals.

Nautycznie

Podchodząc do głównego portu w zatoce Risavika należy zwrócić uwagę na liczne wysepki, skały i wypłycenia. Ruch statków jest tu duży, niezbędna jest więc ostrożność. Przy wejściu do portu, po stronie południowej, ulokowana jest wytwórnia LNG z charakterystycznym kominem i zbiornikami. Całość rozpoznawalna jest ze znacznej odległości, a dodatkowo w nocy jest mocno rozświetlona. Przystań jachtowa położona jest w północno zachodniej części zatoki Risavika. Wchodzi się do niej od strony wschodniej okrążając połączoną dziś z lądem Melingholmen. Miejsca gościnne znajdują się na zachodnim krańcu basenu, pomiędzy keją Tananger Båtforening a białym apartamentowcem. Większe jachty mogą cumować wzdłuż pirsu, jednak tutaj dostęp do prądu i wody może być utrudniony.

Praktycznie

Tuż obok miejsc gościnnych stoi niewielki budynek mieszczący toalety i łazienki. Klucz można wypożyczyć w pobliskim hotelu Hummeren, gdzie też pobierane są opłaty za postój.

Na brzegu są stoliki z ławkami i miejsce do grillowania. W razie potrzeby można łódź wyslipować (max. 12 ton), a przy hotelu znajduje się dystrybutor diesla. W odległym o około kilometr centrum handlowym przy Skibmannsveien 3 są dwa sklepy spożywcze, apteka, sklep Jernia z artykułami żelaznymi oraz drobniejsze sklepiki. Będąc w Tananger warto wybrać się na spacer skalistą plażą okalającą miejscowość od zachodniej strony.

Z Tananger do Stavanger można dojechać autobusem nr 2, zaś na lotnisko kursuje linia nr 42.

Opłata za postój wynosi 100 koron dla jachtów do 40 stóp, a 200 koron za dobę dla większych.

Tananger, Rogaland, 4057, NO

Galeria