Stavanger

with Brak komentarzy
 

Stavanger, które jest największym miastem południowo-zachodniej Norwegii, przyciąga turystów dyskretnym urokiem, świetną bazą turystyczną oraz niezliczonymi atrakcjami, zarówno w samym mieście jak i okolicy. Więcej na temat miasta i okolicy przeczytać można tutaj.

Informacje nautyczne

Wejście do portu w Stavanger nie nastręcza trudności. Sam port jest miejscem ruchliwym i nierzadko natknąć się można na manewrujące monumentalnych rozmiarów statki, toteż zaleca się szczególną ostrożność. Marina gościnna Børevigå leży w centrum miasta, tuż przy muzeum ropy naftowej, które jest łatwo rozpoznawalne dzięki charakterystycznej bryle budynku z rzucającą się w oczy częścią stylizowaną na wieżę wiertniczą. Głębokości wewnątrz mariny są w granicach 5 metrów. Większe jednostki mogą cumować po zewnętrznej stronie mola.
Alternatywnie można skorzystać z miejsc postojowych na Vågen w ścisłym centrum miasta, gdzie głębokości sięgają 10 metrów.Informacje praktyczne

Marina gościnna Børevigå ma miejsca dla 31 jachtów do 15 metrów długości. Miejsca postojowe mają z obu stron pomosty. Mimo, że przystań leży niemal w centrum miasta, okolica jest cicha i spokojna. Na miejscu dostępne są wszelkie udogodnienia: na kei są przyłącza prądu oraz  woda, a w budynku obok znajdują się toalety, łazienki i pralnia. Płacąc za postój otrzymuje się kod do drzwi wejściowych. Opłatę należy uiścić w automacie, najlepiej używając karty kredytowej, a otrzymany bilet umieścić w dobrze widocznym miejscu na jachcie. Cena postoju to 200 koron za dobę plus opcjonalnie 100 koron za prąd. Ponieważ budynek serwisowy dostępny jest od 1-go maja do 30-go września, poza tym okresem obowiązuje połowa stawki za postój. Pierwsze trzy godziny postoju są bezpłatne. W przypadku, kiedy w czasie odwiedzin w mieście ma miejsce większa impreza, mogą obowiązywać inne ceny.

Przystań Vågen położona jest w głębi zatoki i jest w niej miejsce dla około 20 jachtów. Nie ma tutaj pomostów, jak w opisanej wyżej Børevigå, a cumuje się alongside lub korzystając z boi. Trzeba mieć na uwadze, że przystań ta jest słabo osłonięta i szczególnie ogromne wycieczkowce cumujące nieopodal, jak i drobniejsze statki, mogą wywoływać uciążliwe fale. Cumując tu trzeba liczyć się z wysokim poziomem hałasu i aktywności gości pobliskich pubów i restauracji. Prąd i woda dostępne są tu tylko od maja do 30-go września, a innych udogodnień nie ma w ogóle. Może się zdarzyć, że ze względu na mające miejsce w centrum imprezy przystań ta będzie zamknięta. Koszt postoju jest taki jak na Børevigå, a opłatę należy uiścić w automacie parkingowym stojącym nieopodal.

W najbliższej okolicy znajdują się wszelkiego rodzaju sklepy, bary, restauracje. W pobliskim sklepie Clas Ohlson na Verksgata 1 dostępne są narzędzia i różnego rodzaju drobiazgi mogące się przydać przy drobnych naprawach. Zakupy spożywcze można zrobić w Bunnpris na Nedre Holmegate 11, Kiwi przy Verksgata 2 (Magasin Blå) lub w Menu na Lars Hertervigs gate 6. Produkty polskie oferuje sklep na Tårngata 3. Sklep typowo żeglarski jest położony nieco dalej od centrum:  Maritim na Langflåtveien 5.

O tym jak dojechać na pobliskie lotnisko w Sola więcej tutaj.

Børevigå webcam
Vågen webcam
Byfjorden webcam


Stavanger, Rogaland, 4099, NO

Galeria