Rossøy

with Brak komentarzy

Na niewielkiej wyspie Rossøy, oddzielonej od wyspy Fogn jedynie wąską cieśniną, znajduje się przystań odwiedzana przez szukających wytchnienia od cywilizacyjnego szumu. Poza latryną przy kei nie ma innych udogodnień, a jedynymi mieszkańcami Rossøy są wypasane tu owce.

Informacje nautyczne

Do przystani najwygodniej podejść od strony północno-wschodniej. Od strony południowo-zachodniej podejście jest problematyczne, gdyż cieśnina jest wąska i płytka. W sezonie letnim, szczególnie w weekendy, o miejsce przy pomoście może być trudno. W takich wypadkach można cumować do rozmieszczonych w pobliżu kółek cumowniczych rzucając kotwicę z rufy. Kółka cumownicze można znaleźć również po stronie Fogn.Informacje praktyczne

Będąc na Rossøy warto wybrać się na spacer. Po zachodniej stronie znajduje się skaliste wzniesienie, skąd roztacza się widok na okolicę. Kilka piaszczystych plaż zachęca do kąpieli, a na łące przy przystani można rozpalić grilla. Warto też przeprawić się na drugą stronę cieśniny i na wyspie Fogn odnaleźć tysiącletni dąb „hole eikå”, który będąc pusty wewnątrz służył niegdyś za letnie mieszkanie.


Galeria