Zabawki są stałymi towarzyszami maluchów od urodzenia. Piramidy, pudełka z zabawkami, misie, sortery, zestawy do tworzenia różnorakich konstrukcji i lalki: wszystkie te zabawki wnoszą do życia nowe doświadczenia i czynią je ciekawszym i radośniejszym.

Jakie znaczenie ma zabawka w życiu dziecka?

Zabawka to nie tylko źródło radości dla dziecka, specjalnie stworzone do zabawy i rozrywki, ale także rodzaj narzędzia, środka dydaktycznego, który pozwala w sposób zabawowy rozwijać, uczyć, wychowywać dziecko.

Zabawki w rozwoju dziecka: kształtowanie psychiki

Podczas zajęć z gry rozwija się kilka ważnych mechanizmów psychiki: postrzeganie i odczuwanie; polepszenie uwagi i pamięci; myślenie; kształtowanie wyobraźni; wpływ na uczucia i emocje; poprawa zdolności wystąpień publicznych.

Historia rozwoju zaczyna się od grzechotki. Miga przed oczami dziecka, wydając dźwięki, które je przyciągają. Patrząc na pierwszą ciekawą rzecz w swoim życiu, niemowlę uczy się koncentrować swoją uwagę i ma ochotę ją dotykać, trzymać i potrząsać. Stymuluje to dziecko do pracy rękami, zwracania się na dźwięk, rozpoznawania przedmiotu i uśmiechania się na jego zbliżenie.

Klocki i zestawy do budowania uczą dziecko rozpoznawania kształtów, wielkości i kolorów

To doskonałe symulatory do rozwoju drobnej motoryki, myślenia i wyobraźni. Bardzo przydatne pod względem rozwoju umysłowego zabawki dla dzieci naśladujące przedmioty dorosłych: naczynia dla lalek, meble, sprzęt medyczny. Dziecko zapamiętuje nazwę każdego przedmiotu i uczy się nim posługiwać.

Dla rozwoju emocjonalności ważne jest, aby dzieci miały za przyjaciela lalkę lub miękką zabawkę. W oczach dziecka staje się żywa, trzeba ją nakarmić, położyć do łóżka, wyleczyć. Tak więc w procesie zabawy przedszkolak zaczyna przejawiać pierwsze oznaki empatii: troski, miłości, przeżywa wydarzenia ze swojego i dorosłego życia, rozwija się emocjonalnie i moralnie. Dorośli powinni być świadomi roli zabawek w rozwoju psychicznym dziecka i procesie socjalizacji. Dlatego przed zakupem określ, jakie korzyści przyniesie Twojemu dziecku dana zabawka.