Radio

with Brak komentarzy
DAB+ zamiast FM

Na początek ważna informacja. Od jedenastego stycznia 2017 roku rozpoczyna się proces wygaszania nadawania sygnału radiowego w systemie analogowym FM. Po wyłączeniu kanały radiowe będzie można odbierać wyłącznie przy użyciu odbiornika DAB+. Niektóre lokalne stacje mogą wciąż nadawać sygnał analogowy, ale bardzo prawdopodobne jest, że klasyczny radioodbiornik zamontowany na jachcie czy w samochodzie będzie milczał. Kalendarz wygaszania według regionów dostępny jest tutaj: radio.no.

NRK

Głównym nadawcą jest państwowe NRK nadające 16 kanałów o zróżnicowanej tematyce. Wiele z nich nadaje według klasycznej ramówki zawierajęcej wiadomości, programy publicystyczne, reportaże i oczywiście muzykę, ale znajdą się też wyłącznie muzyczne czy skierowane do dzieci. Podstawowe kanały to NRK P1, P2 i P3.

NRK P1

P1, podobnie jak polska Jedynka, nadaje najwięcej zróżnicowane i ogólne treści, przeznaczone do szerokiego grona odbiorców. Znajdzie się tu miejsce na audycje dla różnych grup etnicznych, na publicystykę polityczną i muzykę trafiającą najbardziej do starszego pokolenia. Tutaj też najczęściej odebrać można prognozę pogody.

NRK P2

NRK P2 to kanał nastawiony na kulturę wysoką. Tak jak w polskiej Dwójce posłuchać tu można muzyki klasycznej oraz niszowej z różnych stron świata. Są dyskusje na tematy kulturalne i audycje wymagające od słuchacza większego zaangażowania. P2 nadaje też słuchowiska i powieści w odcinkach. Ze względu na czysty język kanał ten warto polecić wszystkim uczącym się norweskiego.

NRK P3

NRK P3 z kolei jest bardziej nastawiony na młodszą część odbiorców, przez co język używany na antenie może być mniej zrozumiały dla mniej biegłych w norweskim. Tutaj znajdziecie wiele współczesnej muzyki.
Miłośnikom współczesnego beatu znanego z klubów i dyskotek polecić należy nastrojenie radia na kanał MP3 gdzie niemal non-stop będzie grała muzyka.

Inne

Ponadto NRK nadaje kanały tematyczne takie jak Klassisk, Sport, Sami (w języku Lapońskim), Jazz, Folkemusikk itd. Zainteresowanych poznaniem pełnej gamy odsyłam do strony nrk.no gdzie można też słuchać każdej ze stacji przez Internet.

Ze stacji komercyjnych warto wspomnieć radio P4 oraz Radio Norge, które ze względu na rodzaj granej muzyki mogą szczególnie przypaść do gustu fanom radiowej Trójki.

Radio w Internecie

Radia można słuchać w Internecie:
NRK: https://radio.nrk.no/ 
P4: http://www.p4.no/
Radio Norge: https://radioplay.no/radio-norge/