Prognoza pogody yr.no

with Brak komentarzy

Najpopularniejszym serwisem pogodowym w Norwegii jest yr.no, publikowany przez NRK przy współpracy z Instytutem Meteorologicznym. Na stronach Yr  prezentowana jest prognoza pogody nie tylko dla Norwegii, ale też dla całego świata. Korzystanie z serwisu ułatwia dostępność różnych wersji językowych, w tym angielskiej.

Dla żeglarzy szczególnie interesujący jest dział zawierający prognozę morską: www.yr.no/hav_og_kyst. Po wprowadzeniu pozycji geograficznej lub wskazaniu miejsca na mapie, ukaże się szczegółowa prognoza wiatrowa, przewidywane zmiany ciśnienia, zafalowania, prądów itp. Prognozę można przedstawić jako marinogram, tekst lub animowane mapy.

Pod adresem www.yr.no/hav_og_kyst/kart_over_fiskebankene/ znajduje się prognoza dla rybaków, a wchodząc na www.yr.no/hav_og_kyst/tekstvarsel/smabat/ przeczytamy prognozę przygotowaną specjalnie dla małych łodzi.
Mapki przedstawiające aktualną sytuację pogodowa znajdują się pod adresem: www.yr.no/verkart/prognosekart.html, natomiast pod adresem  om.yr.no/verdata/grib/ można pobrać pliki GRIB.

Cały serwis jest mocno rozbudowany i warto zapoznać się z jego opcjami. Dla przykładu dostępne są zdjęcia satelitarne (www.yr.no/satellitt/europa_animasjon.html) lub wskazania radarów pogodowych (www.yr.no/radar/vestlandet.html).