Preikestolen

with Brak komentarzy

Preikestolen w wolnym tłumaczeniu znaczy mównica albo ambona jak kto woli.

Preikestolen to nawis skalny zawieszony ponad 600 metrów nad powierzchnią Lysefjorden. Miejsce to jest wyjątkowo spektakularne ze względu na wspaniały widok na fjord, oczywiście jeśli pogoda pozwoli. Dostępne jest dość łatwo po kilkugodzinnym marszu z Preikestolenhytta (czyli schroniska Preikestolen), dokąd z kolei dotrzeć można w sezonie autobusem z Tau lub własnym transportem.

Przyjemność przetransportowania się ze Stavanger na Preikestolen kosztuje 320 koron od dorosłego (prom+autobus tam i z powrotem).

Widowiskowość i dostępność ma też i gorsze strony. Jeśli wspinaliście się kiedyś na Giewont w środku lata, to wiecie co mam na myśli. Preikestolen jest tłumnie odwiedzane od wiosny do jesieni. Turystów bywają takie tłumy, że na parkingu, który pomieścić może setki aut, brakuje miejsc, a przy węższych przejściach czekać trzeba w kolejce. Jest to jednak miejsce, które absolutnie trzeba odwiedzić, dlatego radzę wystartować wcześnie rano, przed głównym najazdem.

Podejście jest dobrze przygotowane i nie wymaga umiejętności wspinaczkowych, warto jednak zabrać solidne turystyczne buty i deszczowe ubranie. Pogoda może zmienić się momentalnie, a na górze może solidnie wiać. Najbardziej sprawnym wyjście zajmuje godzinę, natomiast idącym z dziećmi, może zająć nawet trzy i więcej.


Galeria