Prognoza yr.no

Portret użytkownika zosta

W Internecie prognozę można sprawdzić na stronach yr.no prowadzonych przez Norweski Instytut  Meteorologiczny. Pływających szczególnie zainteresuje prognoza morska: http://www.yr.no/hav_og_kyst/ .

Wprowadzając pozycję lub klikając na mapę ukaże się szczegółowa prognoza wiatrowa, ciśnienia, fal itd. Do wyboru są różne formy przedstawienia: marinogram, teks i animowane mapy.

Strona dostępna jest w kilku językach w tym po angielsku, co zapewne wielu ucieszy. Pozostałe języki, to te używane w Norwegii...

Jeśli akurat nie macie pod ręką komputera albo dostępu do Internetu, możecie sprawdzić prognozę na telefonie komórkowym: http://m.yr.no/ Ta wersja jest okrojona i nie zawiera szczegółowej prognozy morskiej, ale na pewno pozwoli wyrobić sobie pogląd na sytuację.

Wchodząc na prognozę morską ma się do wyboru w pasku opcji z lewej strony meteogram (oversikt), opis godzina po godzinie (hour by hour) i mapki (maps). Szczególnie polecam tę ostatnią opcję, gdzie można się przyjrzeć animacji zmian fal, prądów, temperatury wody, ciśnienia, opadów i wiatru.

Strona jest bardzo rozbudowana i zachęcam wszystkich do zapoznania się z dostępnymi opcjami. Na przykład tutaj: http://www.yr.no/satellitt/europa_animasjon.html można zobaczyć animację ze zdjęć satelitarnych a tutaj: http://www.yr.no/radar/vestlandet.html wskazania radarów. 

Mapka pogodowa: http://www.yr.no/verkart/prognosekart.html
Objaśnienia symboli dostępne tutaj: http://www.yr.no/om_yr/1.1940495