Mapy morskie w Internecie (gulesider.no)

with 3 komentarze
Mapy morskie online

Na Gulesider.no znajduje się szczegółowa mapa całej Norwegii: kart.gulesider.no. Wśród dostępnych warstw jest też mapa nautyczna. By włączyć mapę morską, po wczytaniu mapy podstawowej, należy wybrać sjøkart z rozwijalnej listy w górnym prawym rogu „sjøkart etc„.  Mapa posiada podstawową funkcjonalność pozwalającą na zaznaczenie trasy, zmierzenie odległości, czy powierzchni. Te funkcje znaleźć można w prawym dolnym rogu.

Aplikacja na smartfony

Na smartfony dostępna jest aplikacja Gule Sider På Sjøen w wersji na Androida i iOS. Poza umożliwieniem przeglądania mapy, pokazuje aktualną pozycję i kurs oraz pozycję innych statków, wykorzystując system AIS. Te dodatkowe funkcje znajdują się płatnej wersji. Oczywiście aplikacja wymaga połączenia z Internetem i jako taka nie może służyć do nawigacji. Jest za to przydatną pomocą w planowaniu trasy.

Spis telefonów i adresów

Gulesider znaczy żółte strony i zgodnie z tą nazwą, portal jest przede wszystkim spisem adresów i telefonów mieszkańców, firm i instytucji w Norwegii. W spisie znajdują się wszyscy posiadacze telefonów, o ile nie zastrzegli swoich danych. Wyszukiwać można po nazwisku, nazwie, adresie, numerze telefonu itp. Gulesider.no znakomicie się sprawdza przy potrzebie identyfikacji numeru, znalezienia konkretnych ludzi, czy usług. Odsyłam do słowniczka żeglarskiego, skąd można czerpać frazy potrzebne przy wyszukiwaniu.

Poniżej znajduje się krótki film instruktażowy (pokazana jest wcześniejsza wersja mapy):

Mapy Navionics online

Warto też wspomnieć, że mapy morskie udostępnia do bezpłatnego przeglądania firma Navionics na swoich stronach. Pokrywają one nie tylko Norwegię, ale większą część świata.

Krystian Eckert

fajne przyda sie 🙂

marcin

Dziękuję z link. Piękna strona. Naprawdę! Żeglarskich podpowiedzi. Szukam mariny, porciku miedzy Kristiansand, a Egersund. Jak mógłby się z Panem skontaktować?