Karta SIM w Norwegii – gdzie kupić?

with Brak komentarzy

Sprawdzić pocztę? Wiadomości na Facebooku? A może zajrzeć na 59nord.pl? Jedną z pierwszych rzeczy, które robimy będąc za granicą, to poszukiwania dostępu do Internetu. W miastach bezpłatne sieci WiFi są dostępne w bibliotekach, na dworcach, lotniskach restauracjach czy sklepach, ale udając się na odludzie, przydaje się dostęp do sieci komórkowej. Jednym z możliwych rozwiązań jest roaming, jednak mimo wymuszonej przez Unię Europejską obniżki cen połączeń telefonicznych w roamingu, która dotyczy również Norwegii, dostęp do Internetu wciąż pozostaje kosztowny. Dlatego często poszukiwanym rozwiązaniem jest zakup tymczasowej karty SIM.

Sieci komórkowe w Norwegii

W Norwegii istnieją trzy niezależne sieci komórkowe, pokrywające zasięgiem większą część terytorium kraju. Na większej części tego obszaru dostępny jest przesył danych w systemie LTE. Może się zdarzyć, że w miejscach odludnych dostępu do sieci nie będzie, dlatego warto sprawdzić mapy pokrycia przed wyborem konkretnej sieci.

Telenor –  jest to częściowo prywatna firma z tradycjami sięgającymi 1855 roku. Poza siecią mobilną, obsługuje też wszystkie strategicznie ważne systemy telekomunikacyjne, w tym radio morskie.
Na mapie pokrycia można wybrać rodzaj dostępnej sieci. Telenor ma obecnie najbardziej kompletną sieć w Norwegii.

Telia – to alternatywna sieć komórkowa, o nieco mniejszym pokryciu niż Telenor. Nie ma jednak problemu z dostępem do sieci w miejscach często odwiedzanych. Widać to dokładnie na mapie pokrycia.

Ice.netmapa pokazuje, że pokrycie ice.net jest podobne do prezentowanego przez Telię, a to dlatego, że Ice.net wykorzystuje sieć Telii do połączeń telefonicznych. Sama posiada własną sieć przesyłu danych w paśmie 450 MHz, co pozwala na większy zasięg stacji bazowych. Dzięki temu prawdopodobnie przez Ice.net można połączyć się z Internetem najdalej od brzegu.

Telenor Maritime – warto wiedzieć, że stacje bazowe są też zamontowane na platformach wydobywczych rozsianych po morzu wzdłuż wybrzeża Norwegii, przez co dostęp do sieci jest możliwy daleko od lądu. Sieć ta jest obsługiwana przez Telenor Maritime i posiada własne stawki za połączenia, znacznie wyższe niż te na stałym lądzie.

Operatorzy telefonii komórkowej w Norwegii

W Norwegii działa kilkanaście marek komórkowych wykorzystujących wymienione wyżej sieci. Ich liczba i oferta stale się zmienia, trudno więc polecić którąś z nich szczególnie. Na uwagę zasługuje na pewno MyCall, która nastawia się na klienta z Polski, oferując obsługę klienta po Polsku i wypuszczając polskie reklamy. Poniżej lista niektórych z nich.

Gdzie kupić kartę SIM w Norwegii

Każdy numer telefoniczny musi być zarejestrowany, niezależnie czy jest to abonament czy pre-paid. Kupując kartę SIM należy podać norweski numer personalny (fødselsnummer lub personnummer), lub tymczasowy numer personalny (D-nummer), który otrzymują osoby zatrzymujący się w Norwegii do sześciu miesięcy. Przyjeżdżający na wakacje oczywiście nie posiadają takich numerów, dlatego możliwa jest rejestracja numery na podstawie dokumentu tożsamości. Żeby nabyć kartę SIM, należy udać się z paszportem, albo dowodem osobistym do punktu obsługi klienta wybranej sieci i poprosić o zarejestrowanie numeru. Kartę SIM można też nabyć w sklepach, na stacjach benzynowych i w podobnych ogólnodostępnych miejscach. Dla przykładu kartę MyCall można kupić w ponad 7000 miejsc. Karta pre-paid po norwesku nazywa się kontantkort.