Haugesund

with Brak komentarzy
     

Haugesund jest jednym z głównych miast zachodniego wybrzeża Norwegii. Leży na trasie większości rejsów kierujących się na północ. Odwiedzający mogą garściami czerpać z wszelkich rozrywek jakie to miejsce oferuje. Ciekawostką jest pomnik Marilyn Monroe.

Informacje nautyczne

Haugesund leży w północno-wschodniej części cieśniny Karmsund, oddzielającej wyspę Karmøy od stałego lądu. Cieśnina ta jest wykorzystywana przez pełnomorskie statki płynące wzdłuż wybrzeża. Podejście do przystani, która znajduje się w centrum miasta, jest łatwe. Cumuje się alongside wzdłuż długiego nabrzeża. Głębokości pozwalają na manewrowanie większymi jednostkami i wahają się od 7 do 2 metrów. Trzeba mieć na uwadze dwa mosty przecinające przystań. Południowy (Risøybru) ma prześwit 22,5 m, a północny (Hasseløybru) 13,3 m. Oba mosty można ominąć podchodząc od zachodniej strony, pomiędzy wyspami Rissøy i Hasseløy. Nieco na południe od Haugesund jest jeszcze most Karmsund, przecinający całą cieśninę, o prześwicie 45 m.Informacje praktyczne

Haugesund jest młodym miastem, które prawa miejskie uzyskało dopiero w 1854 roku. Jego szybki rozwój wynikał z gwałtownego wzrostu połowu śledzi. Dzisiaj, poza rybołówstwem, w Haugesund prężnie działa przemysł stoczniowy. Cumując w centrum ma się natychmiastowy dostęp do licznych  pubów, restauracji, sklepów i innych atrakcji, których miasto może dostarczyć. Większość nabrzeża należy do miasta, jednak przystań przy hotelu Scandic, po południowej stronie mostu Risøybru, należy do hotelu i tam uiszcza się opłaty. Przy hotelu można też skorzystać z łazienek i pralni. Wzdłuż całego nabrzeża dostępne są prąd i woda.

Spacerując po Haugesund natknąć można się na pomnik Marilyn Monroe. Związek gwiazdy amerykańskiego kina z niewielkim miastem Norwegii jest niejasny. Jedna z wersji zakłada, że ojcem Marilyn był norweski emigrant z Haugesund właśnie, ale najpewniej jest to skutek zbieżności nazwisk z mężem matki Marilyn, która zresztą twierdziła, że to nie mąż był ojcem jej dziecka. Mimo tego wielu chce wierzyć, że niezwykła blondynka miała norweskie korzenie.

Haugesund ma własne lotnisko międzynarodowe, skąd dolecieć można bezpośrednio do Gdańska. Z Haugesund można też dopłynąć promem na Utsirę.


Haugesund, Rogaland, 5511, NO

Galeria