Fiordy Norwegii – dowiedz się o nich więcej

with Brak komentarzy

Norwegia niezmiennie kojarzy się z dobrobytem, łososiem i ropą, ale przede wszystkim z fiordami. To właśnie one nadają tej krainie niepowtarzalny urok płynący z połączenia surowego krajobrazu skalistych gór z miękko wśród nich rozlewającej się wodą i przyciągają co roku miliony turystów z całego świata.

Pasące się fiordy

Czym właściwie są fiordy? Wracający z Norwegii często opowiadają, że fiordy z ręki im jadły, co mimo rozbawienia, które to sformułowanie zwykle budzi, może okazać się prawdą. Otóż w Norwegii hoduje się konie nazywane fiordami – krępej budowy, bardzo łagodne zwierzęta znane już w czasach Wikingów.

Pięknowłosy

Najczęściej jednak mówiąc o fiordach mamy na myśli wąską zatokę głęboko wcinającą się ląd, która otoczona jest stromymi formacjami skalnymi. Definicja ta nie oddaje pełni prawdy, bo dla przykładu Hafrsfjord leżący między Stavanger a Sola, jest szeroko rozlany, a okolica jest dość płaska. Warto się przy tym nietypowym fiordzie zatrzymać na chwilę, bo odegrał on znaczącą rolę w historii Norwegii. To na jego wodach w dziewiątym wieku rozegrała się bitwa, która pozwoliła Haraldowi Hårfarge (Pięknowłosemu) zdobyć władzę nad znacznymi terenami dzisiejszej Norwegii i przez to uważana jest za kluczowe wydarzenie w kształtowaniu norweskiej państwowości. Na jego pamiątkę, dziś na brzegu stoją wbite w skały trzy miecze, a raz w roku ma miejsce rekonstrukcja bitwy, często z udziałem polskich Wikingów. Haftsfjord jest często pierwszym fiordem oglądanym przez przylatujących do Stavanger, gdyż północne podejście do pasa startowego na lotnisku w Sola, wiedzie dokładnie na nim.

Ze spadochronem

Bardziej odpowiadający słownikowej definicji fiordu, jest położony na wschód od Stavanger Lysefjord. Jest on główną atrakcją regionu, razem z zawieszoną 600 metrów nad jego powierzchnią półką skalną Preikestolen oraz uwięzionemu w szczelinie skalnej głazem na Kjerag, skąd do fiordu jest 900 metrów. Lysefiord jest długi na około 40 kilometrów, przy czym jego szerokość nie przekracza jednego. Podziwiając go z pokładu łodzi, czy z krawędzi spoglądającej ku niemu przepaści, dogłębnie odczuwa się ogrom sił natury. Preikestolen jest dość łatwo dostępny, przez co w sezonie letnim jest oblegany przez turystów. O tym jak się tam dostać więcej tutaj. Natomiast Kjerag położony jest w odległej części fiordu i jego zdobycie wiąże się z dłuższą wyprawą i większym wysiłkiem. Miejsce to szczególnie upodobali sobie base jump-erzy.

Lodowiec

W całej Norwegii sklasyfikowanych jest ponad tysiąc fiordów, które niezmiennie zachwycają i skłaniają do refleksji. Warto się zastanowić, jak one powstały. Krajobraz zachodniej części półwyspu skandynawskiego jest wyrzeźbiony przez pokrywający go w geologicznie nieodległej przeszłości lodowiec. Masa zamarzniętej wody przesuwając się po skalnej powierzchni, ryła ją, szlifowała i wciskała się we wszelkie szczeliny. Tymi szczelinami jęzory lodowca spływały ku niżej położonym terenom, poszerzając je i rzeźbiąc. W okresie ocieplenia, kiedy lodowce cofnęły się na północ, a pozbawione ich nacisku formacje skalne zaczęły się wypiętrząć, miejsce lodu zajęła morska woda, tworząc znane nam dziś fiordy.


Galeria