Espevær

with Brak komentarzy
 

Nieco na uboczu szlaku, którym podążają żeglarze między Stavanger a Bergen, leży wyspa Espevær. Znaleźć tu można bezpieczne schronienie z wygodami w postaci łazienki, pralki i przyłącza prądu. W sklepie można nie tylko uzupełnić zapasy, ale też wysłać list albo wybrać gotówkę.
Espevær, które dzisiaj jest ospałą osadą dla około dwustu osób, w dziewiętnastym wieku było centrum połowu makreli. Wówczas na wyspie mieszkało do 30 tysięcy osób, a cała przestrzeń pomiędzy wysepkami była wypełniona ich łodziami.

Informacje nautyczne

Do portu można podejść zarówno od południa jak i północy, przy czym należy zwrócić uwagę na prom linowy przecinający wąską cieśninę z północnej strony. Jest to platforma dla kilku osób uruchamiana po wrzuceniu monety. W porcie jest sporo miejsca a głębokości sięgają 3-5 metrów. Przystań gościnna znajduje się na południowym krańcu nabrzeża. Alternatywnie można przycumować po stronie północnej, przy prywatnej kei, obok sklepu i przystani promu pasażerskiego.Informacje praktyczne

W czerwonym budynku przy przystani gościnnej jest łazienka, pralnia i przyłącze prądu. Podobne udogodnienia znaleźć można przy drugim ze wspomnianych miejsc. W obu przypadkach wymagana jest opłata w gotówce, którą umieszcza się w specjalnej skrzynce. Prysznice uruchamia automat wrzutowy na 2×10 koron. Postój łodzi do 40 stup kosztuje 100, większych – 150 koron. Dodatkowo za prąd opłata wynosi 80 koron. Za 30 koron można zrobić pranie.

Espevær jest szczególnie interesujące dla fascynujących się tematyką UFO. W 1976 odkryto tajemniczy krąg o średnicy kilkudziesięciu metrów, którego pochodzenia nie sposób było uzasadnić działaniem sił natury. Uznano, że może to być ślad po odwiedzinach pozaziemskiej cywilizacji. Miejsce to położone jest o kilkanaście minut spacerem od przystani i choć nie prezentuje się bardzo spektakularnie, warto wybrać się na wycieczkę, obchodząc przy okazji wyspę dookoła. Szlak jest dobrze oznakowany, a po drodze napotkać można miejsca piknikowe.


Espevær, Hordaland, 5444, NO

Galeria