Bergen

with Brak komentarzy
    

Bergen to norweska stolica deszczu, a jednocześnie drugie co do wielkości miasto w tym kraju. Wszystkie statystyki zgodnie wskazują, że właśnie tutaj spada z nieba najwięcej wody. Słota jednak nie odstrasza ponad miliona turystów, dorocznie wystawiających się na niepogodę. Miasto przez wieki rozwijało się dzięki wymianie handlowej, od czternastego wieku wspieranej przez Hanzę. Zabudowa starej części miasta oddaje klimat dawnych czasów i stanowi nie lada atrakcję.

Informacje nautyczne

Najwygodniejsza przystań jachtowa znajduje się w samym centrum miasta. Dostęp od strony morza jest łatwy, trudność może jedynie sprawić znalezienie wolnego miejsca.Informacje praktyczne

W porcie można skorzystać z łazienek i pralni, na kei dostępne są prąd i woda. Położenie w centrum miasta sprawia, że w niewielkiej odległości zaspokoić można wszelkie inne potrzeby. Wokół znajdują się liczne restauracje i sklepy. Najbliższy sklep spożywczy znajduje się po północnej stronie przystani, za domkami hanzeatyckimi (Bryggen).
Na temat Bergen w Internecie jest mnóstwo informacji, których powtarzać nie ma potrzeby. Polecam wjechać kolejką na wzgórze Fløyen, skąd roztacza się fantastyczny widok na okolicę. Dolna stacja kolejki (Fløibanen) oddalona jest o kilka kroków od portu. Będąc na Fløyen i mając do dyspozycji kilka godzin, można przespacerować się na górę Ulrik, skąd zjechać można kolejką linową, a do portu wrócić autobusem. Na obu górach znajdują się restauracje gdzie posilić się można napawając oczy panoramą Bergen.
W wolnych chwilach można odwiedzić akwarium oraz liczne muzea. Warto wiedzieć, że z Bergen pochodził słynny skrzypek Ole Bull oraz najbardziej znany w świecie norweski kompozytor Edward Grieg.

Na położone na południe od miasta lotnisko, dojechać można autobusem Flybussen, albo tramwajem. Z Bergen odpływają też promy na południe – Fjordline do Stavanger i Hirtshals w Danii, i na północ – Hurtigruten, płynący przez kolejne miasta norweskiego wybrzeża aż do Kirkenes.


Bergen, Hordaland, 5887, NO

Galeria