Antena do odbioru faksów – long wire z transformatorem balun 9:1

with Brak komentarzy

W innym wpisie była mowa o faksymilach pogodowych nadawanych drogą radiową. Na rynku dostępne są dedykowane urządzenia do ich odbioru, można jednak domowym sposobem zbudować antenę, która w połączeniu z radiem SSB i laptopem pozwala uniknąć zakupu.
Najbardziej istotnym elementem takiego zestawu jest odbiornik radiowy SSB. Może to być na przykład przenośne radio Sony ICF 7600, jednak jego wbudowana antena nie pozwala na czysty odbiór sygnału. Rozwiązaniem problemu jest zastąpienie anteny teleskopowej zewnętrzną anteną, której proces budowy opisany jest poniżej.

Dobrą praktyką przy odbiorze faksów jest zatem wyłączenie wszystkiego co zbędne, ale żeby wzmocnić sygnał, warto też zaopatrzyć się w dodatkową antenę.

Budowa anteny long wire z transformatorem impedancji balun 9:1(typu un-un) nie jest szczególnie wymagająca – wystarczy minimalny zestaw narzędzi i podstawowa umiejętność posługiwania się nimi. Zakupienie potrzebne komponentów nie powinno nastręczać większych trudności. Podstawowy zestaw może wyglądać tak:

– proszkowy rdzeń toroidowy – T130-2 produkowany przez Amidon
– około dwa metry emaliowanego drutu miedzianego 1-1,2 mm
– przewód antenowy o impedancji 50 ohm RG-58
– wtyczka PL259
– gniazdo SO239
– wtyczka jack 3,5 mm mono
– ok. 10 metrów zaizolowanego przewodu
– puszka elektryczna
– dwa gniazda i wtyczki typu banan

Złącza antenowe PL259 i SO239 można zastąpić złączem BNC, a złącza typu banan dowolnym innym typem, natomiast rdzeń toroidowy można spróbować odzyskać ze starego zasilacza.

Balun - komponenty

Na początek na rdzeń należy nawinąć 3 razy po 9 zwojów miedzianego drutu. Odcinki drutu używane przy nawijaniu w moim przypadku miały ok. 65 cm.

Balun

Kiedy już zwoje są nawinięte, końcówki drutu trzeba przyciąć na odpowiednią długość i oczyścić z emalii, po czym połączyć lutując jak na zdjęciach poniżej.

Balun

 

Balun

Następnie całość umieścić należy w obudowie, do której przymocowuje się SO239 i wyjścia dla drutu antenowego i uziemienia.

Balun

Balun

W następnej kolejności zakończyć należy przewód, który służyć będzie za antenę, wtykiem typu banan oraz zakończenie odpowiednimi końcówkami kabla koncentrycznego do podłączenia baluna z radiem.

Efekt końcowy powinien wyglądać mniej więcej tak:

Balun

Widoczne na zdjęciu powyżej uziemienie znacząco poprawia stosunek sygnału do szumu.

Balun

Bardziej szczegółowy opis budowy anteny balun 9:1 można znaleźć tu:  http://www.sk6sp.se/wp-content/uploads/2012/04/9_1_balun.pdf